Wdychanie sterydów zmniejsza ryzyko raka

Regularne przyjmowanie dużych dawek steroidów w postaci aerozolu do wdychania może zmniejszyć ryzyko raka płuc u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) - informuje "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (nazywana niegdyś rozedmą płuc lub przewlekłym zapaleniem oskrzeli) jest nieuleczalną chorobą układu oddechowego.

Przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a pierwszą oznaką jest poranny kaszel, który z czasem prowadzi do trudności w oddychaniu, duszności podczas wysiłku fizycznego, a w końcu do całkowitej niewydolności płuc. POChP zwiększa także ryzyko raka płuc. POChP dotkniętych jest 10 proc. światowej populacji i szacuje się, że w 2020 roku będzie ona trzecią przyczyną zgonów na świecie.

Głównym czynnikiem prowadzącym do powstania choroby jest palenie tytoniu, jednak przyczyniają się do niej również: palenie bierne, zanieczyszczenie środowiska i częste wirusowe infekcje dróg oddechowych. Amerykańskie badania objęły 10474 weteranów z POChP. 517 z nich regularnie przyjmowało sterydy. Jak wykazały czteroletnie obserwacje, ryzyko zachorowania na raka płuc wśród osób przyjmujących ponad 1200 mikrogramów sterydów było mniejsze o 61 procent.

Przy dawce poniżej 1200 mikrogramów, ryzyko było o 13 procent większe. Zdaniem naukowców, wdychanie steroidów może obniżyć zagrożenie rakiem dzięki zmniejszeniu procesów zapalnych i przeciwdziałaniu szerzeniu się błędów genetycznych Niestety, wdychanie steroidów może mieć istotne skutki uboczne. Wprawdzie steroidy nowej generacji uaktywniają się dopiero w płucach, jednak na razie nie ma danych dotyczących skutków ubocznych ich stosowania w POChP.(PAP)


ostatnia aktualizacja: 2008-11-13
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności