Faceci - wieczne dzieci
Czym różni się mężczyzna od chłopca? Ceną zabawek - mówi znany dowcip. I coś w tym jest. Zdaniem psychologów, przybywa mężczyzn, którzy bojąc się dorosłości, pozostają dziećmi. Zjawisko to określane jest mianem syndromu Piotrusia Pana.
Zdaniem psychologa Jacka Santorskiego, mężczyźni pozostają wiecznymi chłopcami, ponieważ kultura daje im mniejszą szansę na zrealizowanie swoich marzeń z dzieciństwa. Dziewczynki bawią się w dom, karmią i czeszą lalki. Gdy zostają matkami, zabawa częściowo zmienia się w rzeczywistość. Chłopcy natomiast mają nikłe szanse by zostać postacią swoich zabaw - podróżnikiem, odkrywcą, piratem.
Kim jest Piotruś Pan?
Jako pierwszy syndrom Piotrusia Pana opisał amerykański psycholog Dan Kiley w 1983 roku, choć sama idea wiecznego chłopca (per aeternus) pojawiła się już wcześniej - w psychologii analitycznej Junga. Zdaniem obu autorów, lęk przed dorosłością może, paradoksalnie, wystąpić w każdym wieku. Oczywiście dotyczy obu płci. Istnieje przecież także wieczna dziewczynka (byłby to jednak temat na odrębny artykuł). Jeżeli zaś chodzi o panów, to zdecydowanie najczęściej obserwuje się go u mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia. O ile dla tych młodszych oznacza potrzebę szaleństwa, poczucia wolności, to dla starszych może stanowić przeszkodę nie do przeskoczenia - barierę w budowaniu szczęśliwych relacji z kobietami, nieradzenie sobie z ojcostwem.
Między obłokami a nibylandią
Wieczni chłopcy nie chcą stąpać po twardym gruncie. Dlatego uciekają w świat iluzji, gdzie mogą przeżywać urojone przygody i odnosić iluzoryczne sukcesy (np. bijąc rekordy w grach komputerowych). Piotruś Pan w życiu szuka zabawy - potrzebuje coraz to nowszych gadżetów, szybszych samochodów, młodszych kochanek, nowego imagu (od fryzury, przez ubrania, na starannie dobranych dodatkach kończąc). Wie jednak, że rozrywka kosztuje, dlatego bywa dobrym pracownikiem - gotowym zostać po godzinach, a przy tym często obdarzonym wielkim zapałem, energią, pomysłowością.
Źródło informacji: INTERIA.PL
ostatnia aktualizacja: 2008-11-13