Piękne obrazy i zdjęcia wywołują odmienne reakcje w mózgach mężczyzn i kobiet - dowodzą badania neurologów hiszpańskich, opublikowane w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy z Uniwersytetu Balearów w Palma de Mallorca, pod kierunkiem Camilo Cela-Conde, pokazywali badanym reprodukcje lub fotografie z różnymi scenami uchwyconymi wśród naturalnych krajobrazów lub w środku miasta. Obrazy i zdjęcia oglądało 10 kobiet i 10 mężczyzn, którzy mieli zaklasyfikować je jako piękne lub nie.
Podczas gdy badani oglądali obrazki, naukowcy mierzyli aktywność elektryczną ich mózgów, używając techniki o nazwie magnetoencefalografia. Następnie analizowali, które obszary mózgu były aktywne podczas oceniania obrazków jako pięknych. Innymi słowy, jak piękno "wygląda" w mózgu.
Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mieli podwyższoną aktywność w skroniowej części, w pobliżu czubka mózgu. U kobiet ta aktywność dotyczyła obu półkul, podczas gdy u mężczyzn była ograniczona głównie do prawej półkuli.
Zdaniem naukowców, różnice te mogą odzwierciedlać odmienność w postrzeganiu przestrzeni przez obie płcie. U wczesnych ludzi mężczyźni zajmowali się polowaniem, z tego względu ich mózgi "nauczyły się" tworzyć wewnętrzne mapy, opierające się na odległości i kierunku. Z kolei kobiety raczej zajmowały się zbieraniem pożywienia, dlatego kierowały się przede wszystkim charakterystycznymi znakami w terenie.
Ta interpretacja badań zgadza się z obecnym stanem wiedzy na temat pracy mózgu, zgodnie z którym lewa półkula zajmuje się relacjami przestrzennymi w aspekcie pewnych kategorii, np. charakterystycznych punktów odniesienia. Prawa półkula zaś specjalizuje się w relacjach przestrzennych w aspekcie "koordynatów", takich jak odległość czy kierunki.(PAP)