Dr Fihel wyjaśnia dlaczego panowie żyją krócej

Dlaczego panowie żyją krócej? Jak wykazała w swojej pracy doktorskiej Agnieszka Fihel z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (UW) m.in. dlatego że za młodu częściej niż kobiety angażują się w ryzykowne działania, a w starszym wieku grożą im nowotwory i choroby układu krążenia.

Prowadzone przez Fihel badania, które pozwalają na lepsze zrozumienie aktualnych problemów demograficznych i społecznych, doceniła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznając badaczce stypendium programu START.

Jak informuje Elżbieta Marczuk z FNP, w swojej pracy naukowej Agnieszka Fihel zajmuje się trzema obszarami badawczymi: problematyką migracji międzynarodowych, uwarunkowaniami różnicy długości życia między kobietami i mężczyznami (temat rozprawy doktorskiej) oraz analizami procesów ludnościowych we współczesnej Polsce.

W swoich analizach stypendystka pokazała m.in., że krótkoterminowe i sezonowe wyjazdy do pracy za granicę prowadzą do trwałej dezaktywacji zawodowej migrantów na lokalnych rynkach pracy w Polsce, a także do ich ekonomicznej oraz społecznej marginalizacji.

Ciekawe rezultaty, potwierdzające hipotezy stawiane również przez innych autorów, przyniosły też jej badania dotyczące zróżnicowania długości życia ludzi ze względu na płeć. W swojej rozprawie doktorskiej laureatka potwierdziła bowiem, że głównym czynnikiem różnicującym długość życia kobiet i mężczyzn jest angażowanie się tych drugich w zachowania stanowiące zagrożenie dla życia.

Na większą niż u młodych kobiet śmiertelność młodych mężczyzn wpływają m.in. wypadki. Natomiast za przedwczesną umieralność mężczyzn w średnim i starszym wieku odpowiedzialne są w dużej mierze choroby układu krążenia i nowotwory.

Interesujące są również prognozy demograficzne, których Fihel dokonała wspólnie z prof. Markiem Okólskim. Przeczą one przewidywaniom największych polskich i zagranicznych instytutów badawczych. Badanie wskazuje, że obserwowany od 2005 roku wzrost liczby urodzeń w Polsce będzie procesem trwałym i długookresowym. Wynika on bowiem zarówno ze względów strukturalnych - wejścia w okres rozrodczy tzw. wyżu demograficznego, jak i społecznych - kompensacji tzw. płodności "odraczanej" w okresie wyżu demograficznego.

Stypendystka Fundacji ma na swoim koncie realizację i współpracę przy realizacji kilku grantów badawczych.(PAP)

ostatnia aktualizacja: 2009-05-07
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności