Mężczyzni zaleźni od kobiet = mężczyzni mniej szczęśliwi

Dział: Student

Z badań przeprowadzonych przez studentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wynika, że mężczyźni zależni finansowo od kobiet są mniej szczęśliwi, natomiast dla kobiet zależność finansowa nie jest istotna dla szczęścia.

Studentki SWPS, Roksana Pałucka i Kamila Rykaczewska - pod kierunkiem dr Joanny Roszak przeanalizowały, jak oceniana jest satysfakcja życiowa osób zależnych i niezależnych finansowo w związku. O badaniach poinformowała PAP rzeczniczka prasowa uczelni, Natalia Osica.

Badanie wskazały , że "męskość" jest ciągle ujmowana raczej tradycyjnie. Wyniki zrealizowanego eksperymentu z jednej strony potwierdzają utrwalony kulturowo schemat postrzegania mężczyzn w społeczeństwie - jako osób utrzymujących rodzinę i dom, a z drugiej - pokazują przemiany zachodzące w sposobie myślenia o kobietach.

W eksperymencie przedstawiano badanym historyjki o osobie zależnej lub niezależnej finansowo od swojej drugiej połówki i proszono o ocenę życiowej satysfakcji prezentowanych postaci. Badaczki przyjęły, że wyrazem akceptacji dla danego stylu życia, może być przyznawanie przez osoby badane wyższej oceny. Podczas eksperymentu panie dokonywały oceny kobiet, zaś panowie - mężczyzn.

Zdaniem badanych mężczyźni niezależni finansowo od swojej partnerki są dużo bardziej zadowoleni z życia niż ich koledzy, którzy muszą liczyć na materialne wsparcie kobiety.

U kobiet natomiast wygląda to całkiem inaczej. Według badanych pań, poziom zadowolenia z życia może być u pań wysoki niezależnie od tego, w którą z tych dwóch opcji się wpisują.

Dr Joanna Roszak, psycholożka społeczna z SWPS, kierowniczka badania, twierdzi, że wyniki te mogą pośrednio świadczyć o wolniejszych przemianach stereotypu "męskości" wśród przebadanych mężczyzn. Postrzeganie "męskości" w sposób tradycyjny przełożyło się prawdopodobnie na niską ocenę zadowolenia z życia mężczyzn zależnych finansowo od swoich partnerek.

W opinii Roszak uzyskane rezultaty mogą też świadczyć o rozszerzeniu stereotypu "kobiecości", w ramach którego zarówno kobieta tradycyjna, jak i ta niestereotypowa, otrzymały, w ocenie respondentek, równe szanse na bycie zadowolonymi z życia.

Przeprowadzone badania udowodniły również bardziej egalitarne podejście do ról płciowych mają osoby badane, tym wyższa jest ich ocena satysfakcji życiowej osób niewpisujących się tradycyjne role społeczne.

Eksperyment zrealizowano w grudniu 2010 r. w grupie 80 studentek i studentów. Wyniki badań ukażą się wiosną 2012 roku w książce "Podróże między kobiecością a męskością".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2012-01-20
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności