Dzięki testosteronowi jesteśmy uczciwsi

Dział: Student

Testosteron to hormon płciowy odpowiedzialny za pojawianie się typowo męskich cech, występuje głównie u mężczyzn ale również u kobiet, ale w dużo mniejszej ilości. Testosteron zwiększa libido i odpowiada za nasze muskuły. Wpływa na agresywne zachowanie i potrzebę wywierania wrażenia na innych. Ale uwaga, być może dzięki niemu jesteśmy bardziej uczciwi:)

Testosteron wpływa na zachowanie społeczne i jest związany z mniejszą skłonnością do oszukiwania - twierdzą naukowcy.

Badacze z University of Bonn (Niemcy) przeprowadzili eksperyment, dzięki któremu można sądzić, że hormon płciowy - testosteron - może wpływać na człowieka w pozytywny sposób, przyczyniając się do uczciwego postępowania, a nie wyłącznie do agresywnego i ryzykownego zachowania.

Aby udowodnić tą ciekawą hipotezę, przeprowadzono badanie na 91 zdrowych osobach. Nieco ponad połowie spośród nich (46) podawano testosteron w postaci żelu do wcierania w skórę. Pozostali otrzymywali żel placebo, czyli nie zawierający hormonu, ani nie posiadający w składzie żadnych substancji, mogących wpłynąć na człowieka.

Tuż przed przystąpieniem do właściwego eksperymentu, badacze sprawdzili jeszcze, czy rzeczywiście osoby, które smarowane były żelem z testosteronem, miały wyższy poziom tego hormonu w organizmie.

"Żadna z osób badanych, ani żaden naukowiec przeprowadzający badanie, nie wiedzieli, kto otrzymał testosteron, a kto nie" - podkreśla dr Matthias Wibral, główny badacz.

Takie procedury zostały zastosowane w celu zapobiegania ewentualnemu wpływaniu na zachowanie uczestników badania.

Następnie osoby badane przystąpiły do prostej gry w kości. Każda z nich przebywała w odosobnionej kabinie i miała za zadanie wpisywać swoje wyniki do komputera. Nikt nie mógł wiedzieć, czy gracz uczciwie przedstawia swoje wyniki, czy kłamie, aby wypaść lepiej w grze, bo lepsze rezultaty gwarantowały otrzymanie wyższej sumy pieniędzy. Jednak badacze, dzięki wnioskowaniu statystycznemu, byli w stanie stwierdzić po zakończeniu badania, kto uczciwie relacjonował swoje postępy w grze, a kto oszukiwał w celu uzyskania korzyści.

Okazało się, iż osoby, które otrzymywały wcześniej testosteron były mniej skłonne do kłamstwa.

Teraz badacze przekonują, że testosteron może wpływać też na pozytywne zachowania.

"Badanie pokazało, że osoby badane z wyższym poziomem testosteronu kłamały rzadziej niż pozostali uczestnicy badania. Ten rezultat stoi w sprzeczności z jednowymiarowym podejściem, które zakłada, iż testosteron wiąże się z antyspołecznym zachowaniem" - komentuje ekonomista prof. Dr Armin Falk.

No i mamy nowy argument do naszych kobiet: jesteśmy uczciwi, bo mamy w sobie dużo testosteronu:)

mężczyzna


opublikowano: 2012-10-17
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności