Depresja też męska sprawa

Depresja
Dział: Student

Czy słowo depresja kojarzy się wam bardziej z kobietami czy mężczyznami? Niezależnie od tego czy mówimy o prawdziwej chorobie, czy może stanie złego samopoczucia – większość z nas przypisuje jednak cechy depresji kobietom. Całkowicie niesłusznie.

„Depresja występuje również u mężczyzn i wcale nie jest objawem ich słabości, ale chorobą, którą można i trzeba leczyć” – przypomina psychoterapeutka z Fundacji ITAKA Iwona Wasil. To właśnie ta Fundacja zainicjowała kampanię „Mężczyźni też płaczą”, starającą walczyć z depresją u mężczyzn, jako społecznym tematem tabu. „W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że na depresję chorują kobiety, głównie w średnim wieku. Tymczasem depresja może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, zawód czy status społeczny. Cierpią na nią również mężczyźni, a także nastolatki czy dzieci” – przypomina Iwona Wasil. Niestety w naszym społeczeństwie to wciąż trudny temat, bo mężczyzna powinien być silny, przedsiębiorczy, dobrze sobie radzić i utrzymywać rodzinę. Nie powinien mówić, że jest mu ciężko czy źle. Mało kto rozumie, że to taka sama choroba jak inne.

Antydepresyjny Telefon Zaufania jest prowadzony przez ITAKĘ od dziewięciu lat. W poniedziałki i czwartki od godz. 17.00 do 20.00 dyżurują przy nim lekarze psychiatrzy, którzy prowadzą konsultacje z osobami ze zdiagnozowaną depresją, podejrzewającymi to schorzenie u siebie, a także z bliskimi osób chorych.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na świecie na depresję cierpi ok. 350 mln osób. Eksperci WHO oceniają, że zajmuje ona czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Szacuje się, że w Polsce zaburzenia depresyjne występują u 1,2-1,5 mln dorosłych osób. Wielu z nich nie zgłasza się po pomoc medyczną.


opublikowano: 2013-02-24
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności