Jacy mężczyźni chcą mieć dzieci?

dzieci
Dział: Student

Znacie mężczyzn stworzonych do posiadania dzieci? Jeśli tak, pewnie znacie też takich, którzy chcą je mieć jak najpóźniej, albo nie chcą wcale. Ale dlaczego tak się dzieje?

Typ osobowości może wpływać na decyzje o posiadaniu dzieci - wynika z badania opisanego w magazynie "European Journal of Personality".

Badanie przeprowadzone przez Międzynarodowy Instytut Stosowanej Analizy Systemów (IIASA) w Austrii, opierające się na szczegółowych danych z Norwegii, wykazało m.in., że neurotyczni mężczyźni mają mniej dzieci niż w poprzednich pokoleniach. Okazało się ponadto, że panowie ekstrawertyczni i otwarci mają dzieci więcej, a kobiety, których osobowość określono jako sumienną, decydują się na mniej potomstwa. Jednak w tych przypadkach z pokolenia na pokolenie się to nie zmienia.

Wyniki badania mogą być istotne dla dynamiki populacji w czasie, kiedy wskaźniki przyrostu naturalnego w krajach europejskich spadają. Jedną z przyczyn może być właśnie efekt osobowości - twierdzi Vegard Skirbekk z IIASA, który prowadził badanie.

Skirbekk zwraca uwagę szczególnie na spadek liczby posiadanych dzieci wśród mężczyzn o osobowości neurotycznej, a więc emocjonalnych i doświadczających zmiennych nastrojów. Badanie wykazało, że spadek dotyczy panów urodzonych po 1957 r. Skirbekk składa to na karb nowych norm związanych z rodzicielstwem, np. odkładania macierzyństwa czy testowania się nawzajem przez partnerów przed podjęciem decyzji o wspólnym wychowywaniu dziecka.

Przeprowadzenie badania było możliwe dzięki szczegółowym statystykom narodzin powiązanym z testami osobowości. "W przypadku mężczyzn często liczba dzieci pozostaje nieścisła, gdyż nie ma tego w rejestrach, ale akurat z Norwegii mamy szczegółowe informacje" - podkreślił badacz.

Choć badano tylko populację norweską, Skirbekk jest pewien, że mogą one dotyczyć szerszego grona. "Norwegia jest liderem w kategorii dynamiki rodziny - zaznaczył. - Wiele trendów obserwowanych najpierw tam - np. częstsze związki bez ślubu, wzrost liczby rozwodów i późniejsze zawieranie małżeństwa - pojawiało się później w innych częściach świata".


opublikowano: 2013-08-23
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności