Brak pracy a starzenie się

Dział: Student

Mężczyzna, który traci pracę ma często problemy z akceptacją samego siebie. Czuje się gorszy, ma poczucie, że nie sprawdza się jako głowa rodziny. Ale brak pracy może mieć jeszcze inne skutki.

Jak dowodzą brytyjskie badania, brak pracy u mężczyzn sprawia, że oni sami szybciej się starzeją. Zmiany widać głęboko, bo w samych strukturach DNA. Ale to nie wszystko. Jak pokazują badania wydziału medycyny w Imperial College London, brak pracy przynosi też dodatkowe negatywne czynniki. Wśród nich są choroby serca, czy cukrzyca drugiego typu.

I jeszcze jedno „ale”. To nie tylko brak pracy powoduje takie skutki. Takie same efekty można zobaczyć u mężczyzn, którzy zdecydowanie się przepracowują. Stres nie jest najlepszym przyjacielem, niestety wywołuje też przedwczesne starzenie. Jeśli na dodatek dostajemy je w kombinacji z depresją, wtedy negatywne skutki (zarówno psychiczne jak i fizyczne) są już nieuniknione.

Jest jednak szansa dla przepracowanych. Jeśli mężczyzna zachowuje pozytywne nastawienie, ma szansę na uniknięcie negatywnych skutków złego stylu życia.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie PLoS One. Przebadano grupę 5,6 tys. osób. Badano nie tylko kwestię zatrudnienia, ale także czynniki socjologiczne, biologiczne i wzorce zachowania. Odkryto jednoznacznie, że kwestia zatrudnienia lub jego braku ma takie same skutki na zdrowiu, jak palenie, waga, choroba, wykształcenie czy status małżeński.


opublikowano: 2014-01-14
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności