„Mężczyzna na przeglądzie” – czy mężczyźni boją się dentysty

Dział: Student

Z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Lekcja Stomatologii” wynika, że problem dentofobii dotyczy nie tylko dzieci, ale także dorosłych, w tym co drugiego mężczyzny. Pamiętają oni o regularnych przeglądach swoich samochodów, jednak rezygnują z kontroli własnego uzębienia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że takie zaniedbania mogą wiązać się z ogromnymi kosztami zdrowotnymi oraz finansowymi.

Stres stomatologiczny jest stereotypowo przypisywany dzieciom. Tymczasem dentofobia dotyczy również zaskakująco wielu dorosłych. 46% kobiet i mężczyzn w wieku 25 - 50 lat przyznaje, iż odczuwa stres przed wizytą w gabinecie. Dla ponad połowy lęk ten jest na tyle silny, że unikają oni fotela dentystycznego.

Stres_przed_wityt___u_dentysty

Strach przed zabiegami stomatologicznymi rzeczywiście kojarzony jestgłównie z najmłodszymi pacjentami. Być może dzieje się tak, ponieważ u źródeł dentofobii leżą najczęściej traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Wiele osób latami pielęgnuje nieprzyjemne wspomnienia z gabinetu, co skutkuje dentofobią również w życiu dorosłym. Należy pamiętać, iż współczesna medycyna daje możliwośćcałkowicie bezbolesnego leczenia stomatologicznego. Wiele zmieniło się od czasu, wspominanych często z przerażeniem, wizyt u szkolnej dentystki. - mówilek. dent. Katarzyna Ostaszewska z kliniki Prima-Dent.

Dentofobia osób dorosłych dotyka w równym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Nie zauważa się aby przedstawicielki płci pięknej częściej unikały kontroli stomatologicznych, mimo że uznawane są stereotypowo za słabsze i mniej odporne na ból. Mężczyźni boją się dentysty w równym stopniu. Połowa deklaruje, że zdarzyło im się unikać kontroli ze względu na lęk. Do stresu przed wizytą przyznaje się 36% z nich.

Stres_przed_wizyt___denstystyczn___u_m____czyzn

Należy zwrócić uwagę na fakt, że powyższe dane mogą nieco różnić się od stanu faktycznego. Mężczyznom znacznie trudniej przyznać się do słabości, tym bardziej jeśli chodzi o lęk przed czymś tak prozaicznym jak wizyta u dentysty. Ciężko stwierdzić ilu respondentów odpowiadało na pytania sumiennie i zgodnie z prawdą. Przyjęty w społeczeństwie wzorzec kulturowy nakazuje uczyć chłopców, żeodczuwanie strachu to przejaw braku męskości. Sprawia to, że dorośli mężczyźni unikają nie tylko wizyt w gabinecie, ale także rozmów na temat własnego zdrowia. - mówiKatarzyna Ostaszewska.

Skrywany często lęk przed stomatologiem oraz brak chęci dyskusji na ten temat sprawia, że mężczyźni zgłaszają się do gabinetów jedynie w ostateczności. Jest to zazwyczaj moment, w którym ból zęba staje się nie do zniesienia i utrudnia funkcjonowanie. Opóźnianie rozpoczęcia leczenia sprawia, że zmiany próchniczne i te w przyzębiu są już bardzo zaawansowane. Grozi to rozwojem niebezpiecznych chorób odzębowych.Jama ustna stanowi "bramę" do organizmu i rozwijające się w niej infekcje mogą zaatakować narządy wewnętrzne. Ząb wymagający leczenia kanałowego powoduje ciągły posiew bakterii do krwi, co może skutkować nawet sepsą. Ponadto odkładane "na później" zabiegi są zazwyczaj bardziej inwazyjne i zdecydowanie droższe. Strach przed dentystą okazuje się często niezwykle kosztochłonną fobią.

Przeprowadzanie regularnych kontroli stomatologicznych jest niezwykle istotne ze względów medycznych. Nie należy jednak zapominać o estetycznym wymiarze dbania o jamę ustną. Stan uzębienia Polaków pozostawia wiele do życzenia i niestety jest to zauważane na świecie.

Zadbany uśmiech jest narzędziem mojej pracy, jednak ma duże znaczenie nie tylko na scenie. - mówi aktor Marek Włodarczyk -Nie wolno zapominać, że stan naszych zębów ma istotny wpływa na to jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie.

Wobec powyższych faktów konieczna jest edukacja społeczeństwa w zakresie walki z dentofobią. Istnieje szereg sposobów pokonywania lęku przed fotelem stomatologicznym. Niezwykle istotny jest odpowiedni wybór lekarza. Nie należy bać się poszukiwań dentysty idealnego. Każdy pacjent ma prawo być leczony przez osobę, którą obdarza zaufaniem, przy której czuje się pewnie i bezpiecznie. Co ciekawe, z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii "Lekcja Stomatologii" wynika, że mężczyźni chętniej wybierają stomatologów - kobiety.

U_kogo_m____czy__ni_wol___leczy___z__by

Być może pacjentowi łatwiej jest się przyznać do słabości przed kobietą niż przed innym mężczyzną.Ponadto stomatolodzy- kobiety uchodzą za bardziej wyrozumiałe, empatyczne i delikatne. Jeśli wybór płci lekarza stanowi dla kogoś sposób walki z dentofobią, nie jestzjawiskiem negatywnym. Myślę jednak, że w pracy stomatologa większe znaczenie ma osobowość, podejście do pacjenta i profesjonalizm, które są niezależne od płci.- mówilek. dent. Katarzyna Ostaszewska z kliniki Prima-Dent.



opublikowano: 2014-10-16
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Polityka Prywatności